Na szczyt Khan Tengri prowadzą dwie klasyczne drogi – północna i południowa. Nasza wyprawa przemieszczać się będzie po osi drogi południowej, tzw. Drogi Pogrebeckiego, wytyczonej przez pierwszego zdobywcę w 1931 r. W rosyjskiej skali wspinaczkowej, wyceniana jest ona na 5A (teoretycznie tożsamy poziom trudności z klasyczną drogą na Pik Lenina, praktycznie dużo bardziej wymagająca). Punktem startowym wypraw jest Base Camp położony na morenie lodowca Południowy Inylchek, na wysokości 4.070m n.p.m. Marszruta z Base Camp do szczytu mierzy około 15km.
Przebieg drogi
Wyruszając z Bace Camp (ok. 4070 m n.p.m.)w kierunku szczytu planujemy założyć trzy główne obozy. Camp 1 położony będzie na 4200-4400 m n.p.m., w odległości ok. 7-7,5 km od Base Camp. Droga przez lodowiec należy do łatwych i stosunkowo bezpiecznych. W sezonie przeważnie droga oznaczona jest traserami, które kluczą ścieżką pomiędzy szczelinami. Trasa ulega modyfikacji w trakcie sezonu. Droga do obozu pierwszego zajmuje 1,5-3 h . Początkowo wiedzie moreną, następnie przekracza lodowiec. Stromizna nie większa niż 5%, deniwelacja 350 m. Nocleg w namiotach.
Rysunek 1 Poglądowa wizualizacja drogi Pogrebeckiego, program Google Earth.
Camp 2 znajdować się będzie na wysokości ok. 5350 m n.p.m. Marsz do niego to najbardziej niebezpieczny fragment z całości drogi. Najpierw obchodzi ona łukiem skalne żebro, następnie wiedzie stromym lodowcem Semienovski, pełnym seraków i szczelin. Początkowo prowadzi szeroką doliną, która ze wzrostem wysokości zwęża się w tzw. butelkę, odcinek najbardziej narażony na lawiny spadające z południowej ściany położonego w sąsiedztwie Piku Czapajewa. Po przejściu butelki teren wypłaszcza się i pozwala na postawianie namiotu lub wykopanie jamy śnieżnej. Trasa z Camp 1 do Camp 2 mierzy ok. 3,5 km i zajmuje 5-8 h marszu , średnie nachylenie odcinka to 30%, maksymalne 60%. Deniwelacja pomiędzy obozami wynosi ok. 950 m .
Camp 3 znajduje się pod zachodnią przełęczą, na wysokości ok. 5900 m n.p.m. Trasa wiedzie terenem śnieżnym, łatwiejszym i mniej uszczelnionym od poprzedniego odcinka. Przed przełęczą stok staje się bardziej stromy i przybiera formy śnieżno-lodowej ścianki. Trasa z Camp 2 do Camp 3 mierzy niecałe 2 km, średnie nachylenie odcinka do 40%, maksymalne 67%. Deniwelacja pomiędzy obozami wynosi 550 m. Nocleg w namiotach lub jamach śnieżnych. Z racji wysokości i temperatury, jamy preferowane.
Schemat grani zachodniej Khan Tengri, http://www.altissima.org/image/g44.gif
Szczyt Khan Tengri wliczając kopułę śnieżno-lodową mierzy 7010 m n.p.m. Trasa biegnie początkowo przez zaporęczowaną lodową ściankę, która wychodzi na tzw. grań zachodnią. Pierwszy odcinek tej formacji jest stosunkowo łagodny, o charakterze śnieżno-skalnym i nachyleniu ok. 30-50%. Od strony kazachskiej występują nawisy, które trzeba obchodzić formacjami skalnymi. Od wysokości 6400 m n.p.m. grań nabiera nachylenia i zmienia charakter na skalny i trudniejszy. Występują tu elementy wspinaczkowe i progi. Nachylenie do 83%, w relacjach pojawiają się informacje o ścianach pionowych i lekko przewieszonych . Na wysokości 6700 m droga schodzi z grani, trawersuje ok. stu metrów w prawo i wchodzi w płytki kuluar wyprowadzający łukiem od prawej strony kopuły, w kierunku wierzchołka. Od wysokości 6800 m n.p.m. teren wypłaszcza się do ok. 45-50%. Od wysokości 6950 m n.p.m. teren zmienia się na śnieżny. Trasa z Camp 3 do szczytu mierzy ok. 2 km, średnie nachylenie odcinka to 45%, maksymalne 84%. Deniwelacja 1100 m.
Rysunek 4 Grań zachodnia, widoczne postacie w drodze do kuluaru wyprowadzającego do kopuły szczytowej, http://baskurzynski.blogspot.com/2012/07/chan-tengri-2012-zdjecia.html
Rysunek 5 Grań zachodnia na wysokości kopuły szczytowej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz